poniedziałek, 29 lutego 2016

CZYM WYCZYŚCIĆ GARNKI - CYTRYNIAN SODUJakiś czas temu latając na mopie po zaciszu, usłyszałam w telewizorni, że jest sposób na brudne garnki. Z środkiem garnków u mnie nigdy nie było kłopotu, bo to jak ogólnie wiadomo, wystarczy regularnie myć, ale garnki z zewnątrz, to już inna para pokrywek niestety. Mycie ręczne czy też w zmywarce i wycieranie do sucha tutaj niestety nie zadziała. Każdy kto gotuje na pewno wie, że bez szorowania, choćby raz na jakiś czas, to się nie obejdzie. Ja szorować nie lubię, choć jak mus jest, to i specjalnie się nie migam. Tak więc kiedy usłyszałam o cudzie, w części dalszej zwanym cytrynianem sodu, nie mogłam nie pogadać o nim z wujkiem Google. Otóż istnieje takie cudo naprawdę i można je nawet zakupić na ogólnie dostępnym portalu. Niestety ja to taka raczej sceptyczna do takich cudów jestem. Pomyślałam, że podobnie jak większość rzeczy, da się taki specyfik wyprodukować samodzielnie. I udało się. Mało tego. Ten specyfik naprawdę działa. Ja na pierwszy ogień rzuciłam dolną część kawiarki. Nie była jakoś specjalnie osmolona, ale błysk też z niej nie bił. Czyszczenie zajęło mi 7 - 10 minut i ograniczyło się do przetarcia gąbką. A efekt? Oceńcie sami.Jedyny feler jest taki, że sodę potrzebną do przygotowania tego płynu należy wypalić w piekarniku w 200st.C przez 2 godziny. Trochę długo. Ja połączyłam wypalanie sody z pieczeniem ciastek w ilości hurtowej. Ani sodzie, ani ciastkom to nie zaszkodziło, więc polecam przygotować sobie w taki sposób większą ilość sody i przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku.

CYTRYNIAN SODU  - PŁYN DO CZYSZCZENIA:
butelka o pojemności 700ml

  • 5 - 6 łyżek sody
  • 300ml wody
  • 300ml octu lub soku z cytryny
  • 1 łyżka soli
  • butelka ze spryskiwaczem (ja użyłam butelki po płynie do szyb)
Sodę wsypujemy do żaroodpornego naczynia i umieszczamy ją w piekarniku, rozgrzewając go do temperatury 200st.C. Wypalamy sodę przez 2 godziny. Ja wypaliłam za jednym razem 5 torebek sody i tę jej część, której nie wykorzystałam wsypałam do pojemnika ze szczelnym zamknięciem.
Do butelki wlewamy mieszankę wody i octu ( lub wody i soku z cytryny) w stosunku 1:1, a następnie wsypujemy 1 łyżkę soli i 5-6 łyżek wypalonej i wystudzonej sody. Butelkę zamykamy i wstrząsając nią rozpuszczamy mieszankę.W mojej butelce utworzyły się dwie spore grudki sody, ale po krótkim wstrząsaniu butelką rozpuściły się bez problemu. 
Tak przygotowanym płynem spryskujemy brudny przedmiot i pozostawiamy go na około 10 minut. Następnie przecieramy szmatką lub gąbką. Oczywiście jeśli macie mocno zabrudzony przedmiot, to czas oczekiwania wydłużamy. W skrajnych przypadkach można np. dno garnka nakryć szmatką zwilżoną mocno płynem i pozostawić na noc. Po wyczyszczeniu szmatką opłukujemy przedmiot pod bieżącą wodą i wycieramy do sucha. Ja swój płyn przetestowałam na kawiarce i na dnie jednego z garnków i efekt bardzo mnie miło zaskoczył, również cenowo.


3 komentarze:

  1. Nie słyszałem o tym sposobie jeszcze nigdy. Wygląda na to, że działa - będę musiał sporóbować.

    OdpowiedzUsuń